دنیای نتورک

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک چیست؟B2B - B2C

منظور از تجارت الکترونیک چیست؟ انجام تمام فعالیت‌های تجاری اعم از فرایند خرید، فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه های اینترنتی و اینترنت است. در نگاهی جامع تر و از منظر خود مفهوم تجارت ، تجارت الکترونیکی نه تنها مواردی را در بر می‌گیرد که در آن از «تبادل الکترونیکی داده» استفاده شده، بلکه فناوری‌های قدیمی‌تر همچون تلکس و تله‌کپی را هم شامل می‌شود. چرا که تجارت و تبادل اطلاعات و معامله در هر بستری در مفهوم تجارت است و اشاره به تجارت الکترونیکی صرفاً اشاره مستقیم به روش و بستر تبادل اطلاعات و انجام معامله دارد.

تجارت الکترونیک باعث گسترش فناوری‌هایی مانند تجارت همراه، انتقال وجوه الکترونیکی، بازاریابی اینترنتی، پردازش معاملات انلاین، و سیستم های جمع اوری داده خودکار شده‌است. در عوض تجارت الکترونیک خود توسط پیشرفت‌های فنی در صنعت نیمه هادی به حرکت در می‌آید. تجارت الکترونیک در واقع شامل تمام روشهایی است که مدیریت و اجرای یک عمل بواسطه حضور غیر مستقیم افراد انجام می‌گیرد.

مزایای تجارت الکترونیک چیست؟

شما اینجاید تا بدانید مزایای داشتن یک تجارت الکترونیک چیست. بالای لیست مزایای تجارت الکترونیک هزینه مالی پایین است، اما مزایای دیگر عبارتند از فروش بین المللی، هدف گیری مجدد مشتریان، شخصی سازی تجربه خرید و غیره

بیست مزایا و معایب تجارت الکترونیک که باید بدانید

1: هزینه مالی پایین

2: درآمد بالقوه 24 ساعته

3: فروش بین المللی

4: نمایش آسان پرفروشها

5: تجربه آنلاین شخصی

6: کارمندان مقرون به صرفه

7: تشویق خرید فوری آسان تر

8: هدف گذاری مجدد یا بازاریابی مجدد برای مشتری آسان است

9: مشتریان تجربه کمتر تهاجمی دارند

10: به راحتی به داده های مشتری دسترسی پیدا کنید

11: توانایی پردازش تعداد زیادی سفارش

12: می تواند تجارت را به سرعت مقیاس دهد

13: تجارت خود را به صورت ارگانیک با محتوا رشد دهید

انواع تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک را در چهار گروه اصلی می‌توان دسته‌بندی کرد. این چهار دسته می‌تواند به طور کامل همه معاملات الکترونیکی بین مصرف‌کنندگان و تجار را در بر گیرد.

تجارت به مصرف‌کننده (B2C): زمانی که یک کسب و کار کالا یا خدماتی را به یک مصرف‌کننده می‌فروشد (به طور مثال، زمانی که شما یک جفت کفش از یک خرده‌فروش آنلاین می‌خرید).

تجارت به تجارت (B2B): هنگامی که یک کسب و کار کالا یا خدماتی را به کسب و کار دیگری می‌فروشد (به‌طور مثال، زمانی که یک کسب و کار نرم افزاری را به عنوان سرویس، برای سایر مشاغل می‌فروشد).

مصرف‌کننده به مصرف‌کننده (C2C): وقتی یک مصرف‌کننده کالا یا خدماتی را به مصرف‌کننده دیگری می‌فروشد (به‌طور مثال زمانی که شما لباس‌های تقریبا نوی خود را در سایتی، به مصرف‌کننده دیگری می‌فروشید).

مصرف‌کننده به تجارت (C2B): هنگامی که یک مصرف‌کننده محصولات یا خدمات خود را به یک کسب و کار یا سازمان می‌فروشد (به طور مثال زمانی که یک اینفلوئنسر در ازای دریافت پول، برای یک شرکت بزرگ تبلیغ و محصولات آن شرکت را به مخاطبان خود معرفی می‌کند).

هدف از تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک برای مشتریان، راحتی و آسایش زیادی را به ارمغان آورده است. امروزه، دیگر خریداران مجبور نیستند برای خرید هر محصولی، خانه را ترک کنند؛ فقط کافی است تا در وب سایت، به‌صورت آنلاین به جستجوی چیزی که می‌خواهند بپردازند.

این نوع خرید به خصوص در مواردی که محصول مورد نظر مشتری، در شهر  یا نزدیک محل زندگی آن‌ها وجود ندارد، بسیار جذاب خواهد بود و به آن‌ها کمک می‌‌کند تا ضمن صرفه‌جویی در زمان و انرژی، طیف وسیع‌تری از محصولات را خریداری کنند.

معایب تجارت الکترونیک چیست؟

مانند هر حرفه ای، یک مشکل وجود دارد. بنابراین، هنگام راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی، مهم است که واقع بین باشید. درزیردلایلی که معایب تجارت الکترونیکی که معمولاً تجاربرای فروشگاه تجربه میکنند آورده شده است. ‌

1: هیچ کس نمی تواند در هنگام خرابی سایت خرید کند

2: مشتریان نمی توانند قبل از خرید تلاش کنند

3: تجارت الکترونیک بسیار رقابتی است

4: مشتریان می توانند بی حوصله باشند

5: زمان حمل و نقل ممکن است طولانی باشد

6: خرده فروشی فیزیکی علیرغم کاهش همچنان محبوب تر است

سخن پایانی

تجارت الکترونیک، تجارتی رو به رشد است، و تا به الان هم به جایگاه خوبی رسیده؛ اما سیر تحولات نسل‌به‌نسل، جایگاه بهتری را برای آن پیش‌­بینی کرده است. جایگاهی که هرکس برای خودش یک تجارت الکترونیک داشته باشد و نه تنها خودش بلکه افراد زیادی در کنار او به سود کافی برسند. امروزه این نوع تجارت در قالب سایت­‌ها و شرکت­‌های مختلف، بیش از پیش به مردم معرفی می­‌شود و رفته‌رفته به نقطه اوج خودش می‌­رسد. امیدواریم با مطالعه این مقاله شما هم بتوانید شروع خوبی داشته باشید و کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *